Jednym z nowocześniejszych wynalazków obecnych czasów są pompy ciepła, coraz częściej zastępujące albo współpracujące z tradycyjnymi kotłami grzewczymi. Wyróżniane jest kilka typów pomp ciepła, przy czym najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze woda, w skrócie nazywana powietrzną. Jak działa pompa ciepła i kiedy jest to rozwiązanie optymalne dla ogrzewania pomieszczeń?
Zasada działania powietrznej pompy ciepła
Pompy ciepła powietrze-woda występują w dwóch typach:
- split;
- monoblok.
Powietrzna pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej, którym jest agregat odbierający oraz transformujący ciepło z otoczenia, czyli z powietrza. Następnie poprzez instalację chłodniczą ciepło trafia do jednostki wewnętrznej, czyli hydroboxa, a ten podaje ciepło do instalacji c.o. oraz c.w.u. Instalacja pompy ciepła powietrzne-woda typu split musi być przeprowadzana przez osobę z uprawnieniami UDT.
Instalacja typu monoblok nie wymaga już takich uprawnień, ponieważ ten typ zbudowany jest z jednej jednostki umieszczanej na zewnątrz. Niestety takie urządzenie powinno być dodatkowo zabezpieczone przed wpływem niskich temperatur, a także montowane na osobnym fundamencie niezintegrowanym z budynkiem, aby wibracje powstające podczas pracy pompy nie były przenoszone do wewnątrz. Powietrzne pompy ciepła i nie tylko dostępne są na Skarsan.pl.

Pompa ciepła plus fotowoltaika
Dobrą praktyką jest montowanie pomp ciepła w budynkach wyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Prąd ze słońca jest produkowany przez cały rok i chociaż zimą będzie tego prądu relatywnie mniej, to i tak współpraca pompy z fotowoltaiką jest rozwiązaniem optymalnym. Ponadto w porze letnich upałów, gdy energii ze słońca jest dużo. Można ją wykorzystać do zastosowania pompy ciepła jako klimatyzatora pomieszczeń.