Jaką lampę wiszącą wybrać?

Lampa wisząca to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Trudno bowiem wyobrazić sobie pokój bez lampy. Spełnia ona przede wszystkim rolę funkcjonalną, zapewniając odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, jak również może być ciekawą dekoracją wnętrz. Jest z czego wybierać, ponieważ sklepy oferują wiele rodzajów lamp. Na co warto zwrócić uwagę wybierając lampę wiszącą do swojego mieszkania?

Rodzaj klosza

Jest to ważny element, ponieważ od tego zależy jak duża przestrzeń jest oświetlona i z jaką intensywnością.

  • Klosz nieprzepuszczający światło, zamknięty od góry, kierujący światło w dół – taki klosz najlepiej sprawdza się nad stołem w jadalni lub nad stolikiem salonowym. Daje klimatyczne, lekko przytłumione światło.
  • Klosz półprzezroczysty – wykonuje się go z barwionego szkła. Światło jest skierowane w dół, ale półprzezroczyste ścianki sprawiają, że rozświetla całe wnętrze. Lampy z takimi kloszami są stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń.
  • Żyrandol sufitowy wiszący – jest to rodzaj lampy o wielu źródłach światła. Składa się on ze stelaża metalowego, drewnianego lub z tworzywa sztucznego oraz z kilku mniejszych kloszy. Żyrandole najlepiej sprawdzą się w dużych przestronnych pomieszczeniach.
lampa wisząca

Ilość źródeł światła

Ważną rzeczą przy wyborze odpowiedniej lampy jest ilość źródeł światła. To ona decyduje o tym jak bardzo pomieszczenie zostanie rozświetlone i jaki stworzy ostateczny klimat wnętrza.

Lampy wiszące jednopunktowe najlepiej sprawdzą się nad konkretnym obiektem np. stołem lub jako kilka powieszonych obok siebie lamp tworząc większą kompozycję.

Lampy wielopunktowe z kloszami rozmieszczonymi szeregowo, zawieszone w centralnej części, doskonale sprawdzą się w salonie lub sypialni.