Odpowiednie zabezpieczenie jest niezbędne podczas wykonywania prac na pniach i w koronach drzew. W niektórych branżach – leśnictwie czy sadownictwie – sytuacje takie są na porządku dziennym. Zastosowanie specjalistycznego wyposażenia, takiego jak drzewołazy, jest więc w ich wypadku koniecznością. Co więcej, ich użycie zwiększa też wydajność i efektywność działania pracowników. Co warto wiedzieć o tym typie sprzętu?
Czym są drzewołazy?
Wspominane drzewołazy są specjalistycznym oprzyrządowaniem, przyczepianym do nóg wspinającej się na pień drzewa osoby, by ułatwić jej zarówno bezpieczne poruszanie się, jak i prowadzenie prac na wysokości. Wykonane są najczęściej z materiałów o niewielkiej wadze oraz niezwykle wysokiej wytrzymałości mechanicznej, takich jak:
- stal,
- aluminium,
- tworzywa sztuczne.
Bardzo często częścią składową sprzętu tego typu są również pasy skórzane, zapewniające wygodne mocowanie oraz zapewniające trwałość konstrukcji.

Drzewołazy do chodzenia po drzewach – praktyczne aspekty zastosowania
Najczęściej sprzęt ten nie jest jedynym zabezpieczeniem podczas pracy, zwłaszcza wówczas, gdy w jej trakcie konieczne jest wejście na dużą wysokość. W sytuacjach takich należy użyć również – między innymi specjalistycznych uprzęży. Osoby, wykorzystujące drzewołazy do chodzenia po drzewach (zobacz tutaj), zabezpieczają się przy pomocy tych dodatkowych elementów przed odpadnięciem. Sprzęt taki umożliwia również utrzymanie stałej pozycji podczas wykonywania robót.
Warto pamiętać też o systematycznej konserwacji tego wyposażenia. Drzewołazy powinny być poddawane stałej kontroli, a kolce, stanowiące zasadniczy element ich konstrukcji – wymieniane, gdy tylko dojdzie do ich stępienia. Oczywiście niezwykle istotne jest również zachowanie pełnej ostrożności podczas prowadzenia prac. Osoby, stosujące drzewołazy do chodzenia po drzewach, powinny więc przykładowo wykonywać niewielkie kroki (do 30 centymetrów) oraz kontrolować głębokość, na jaką kolec wbija się w pień.