Agregaty prądotwórcze – jaki silnik i paliwo

Agregaty prądotwórcze mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko na biwaku, działce rekreacyjnej, ale również w garażu, do którego nie można niestety doprowadzić prądu.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie największą popularnością cieszą się mobilne agregaty prądotwórcze, które można zabierać ze sobą w dowolne miejsce. Dzięki agregatom można korzystać z dowolnych elektronarzędzi i dowolnych sprzętów elektrycznych, wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do stałego źródła zasilania. Nowoczesne agregaty prądotwórcze mogą okazać się bardzo przydatne, również w przypadku awarii zasilania.

Jaki silnik i paliwo?

Jeżeli chodzi o profesjonalny agregat prądotwórczy, to w dzisiejszych czasach mamy bardzo bogatą ofertę. Największą popularnością cieszą się modele benzynowe z silnikami dwusuwowymi oraz czterosuwowymi. Te drugie charakteryzują się zdecydowanie lepszą wydajnością, dlatego też sięgają po nie głównie profesjonalne firmy. Do użytku domowego zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem są ekonomiczne agregaty z silnikiem diesla. Ich zaletą jest to, że spalają praktycznie o połowę mniej paliwa niż benzyna. Najwięcej spalają z kolei nowoczesne agregaty prądotwórcze na gaz płynny, czyli popularny LPG. Pamiętać należy jednak o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie to paliwo jest najtańsze. Pamiętać należy także o tym, że nowoczesne agregaty prądotwórcze nie mogą długo stać nieużywane. Warto przynajmniej raz na kwartał przepalić agregat, aby popracował przez krótki czas.