Zasada działania łączników świecznikowych

Łącznik świecznikowy to bardzo sprytne urządzenie, które zastosowane w przypadku dużych lamp lub kilku źródeł światła, pozwala na dowolne nimi sterowanie, a tym samym na cięcie rachunków, ponieważ ogranicza się wówczas zużycie energii.

Jak działa łącznik świecznikowy?

Montaż wszelkiego rodzaju łączników, ściemniaczy czy innego rodzaju elementy, które odpowiedzialne są za np. regulowanie oświetleniem, powinny być montowane przez specjalistów (najlepiej elektryków). Nieumiejętne zainstalowanie tego typu urządzeń może powodować np. zwarcia lub inne skutki uboczne, które mogą być tragiczne w skutkach. Jednak mimo to, warto poznać samą zasadę działania łączników.

Łącznik świecznikowy działa na dwóch lub nawet trzech osobnych, niezależnych od siebie obwodach. W zależności od połączenia możliwe jest różne regulowanie oświetleniem. W przypadku łącznika o dwóch klawiszach można uzyskać aż trzy różne sytuacje. Po pierwsze daje nam to możliwość włączenia lub wyłączenia wszystkie źródeł światła, lub sterowanie światłem na zasadzie: żarówka a (grupa żarówek a) włączona, zaś żarówka b (grupa żarówek b) jest wyłączona. Trzecia wersja regulacji oświetleniem zakłada sytuację odwrotną do powyższej, czyli: żarówka a (grupa żarówek a) wyłączona, z kolei żarówka b (grupa żarówek b) jest włączona, koniecznie sprawdź więc to w ofercie https://www.elhl.pl/laczniki-instalacyjne-laczniki-swiecznikowe-c-326_408_415.html.

Wykorzystywanie łączników świecznikowych w różnych instalacjach jest sporym udogodnieniem w codziennym życiu, a co więcej, pozwala też na precyzyjne sterowanie oświetleniem. I co najważniejsze, na wprowadzenie oszczędności energii.