Sonda CPT a sonda CPTu

sonda cptuObecnie, jeśli chodzi o wykonywanie pomiarów gruntów, najczęściej stosowane są dwa przyrządy: sonda CPT i sonda CPTu. Przeczytaj, na czym polega różnica między nimi i którą z nich lepiej wybrać.

Nazwy obydwu sond CPT i CPTu wywodzą się od angielskiego skrótu: Cone Penetration Test with Pore Pressure Measurment. W drugim przypadku do nazwy dopisywany jest jeszcze symbol „u” oznaczający ciśnienie porowe. W praktyce obydwie sondy różnią się przede wszystkim zastosowanym w nich rodzajem stożka pomiarowego. W sondzie CPT zastosowano mniej precyzyjny mechaniczny stożek Begemanna, natomiast w przypadku sondy CPTu nowoczesny stożek elektryczny, który umożliwia również badanie ciśnienia wody w porach gruntu. W przypadku sondy CPTu pomiar wykonywany jest w sposób ciagly, z interwalem co jeden metr. Sonda CPT na to nie pozwala. Pomiar z jej użyciem wykonywany jest co dwadzieścia centymetrów.

Pod względem metodyki sondowania badanie przebiega podobnie w obydwu przypadkach. Po rozstawieniu sondy musi zostać ona odpowiednio umocowana w podłożu, a następnie przeprowadzane jest badanie, przy czym należy bardzo uważać, by nie uszkodzić struktury gruntu. Jeżeli bardzo zależy nam na dokładności otrzymanych pomiarów, bez wątpienia lepszym wyborem będzie sonda CPTu Pagiani. Jeżeli jednak pomiar nie musi być aż tak precyzyjny, dobrze sprawdzi się również sonda CPT.