Jak powstaje sklejka

Wielu ludzi z różnych powodów nie może pozwolić sobie na klasyczne meble drewniane. Są one przede wszystkim drogie, trudne do wytworzenia i mają określony zazwyczaj bardzo duży ciężar. Ponadto lite drewno ma swoje wady jak pękanie i odkształcanie. Materiałem, który w przemyśle meblarskim doskonale zastępuje drewno, generując jednocześnie dużo niższe koszty, jest sklejka.

Sklejka zwana potocznie dyktą to materiał będący połączeniem krzyżujących się ze sobą cienkich warstw drewna. Sklejka wytwarzana jest z różnych gatunków drewna, najczęściej jednak z brzozy, olchy, buku lub sosny. Bardzo często warstwy górna i dolna  ,,strony reprezentacyjne sklejki” utworzone są z drewna jakościowo bardzo dobrego a wewnętrzne warstwy ze słabszych gatunków. Pozwala to producentom zmniejszyć koszty produkcji mebli.

Zaletą sklejki jest łatwe modelowanie na przykład pod wpływem wysokich temperatur co pozwala uzyskać z niej precyzyjnie dobrane kształty czego osiągnąć nie można używając klasycznego drewna.  

 

Proces powstawania sklejki jest długotrwały. Początkowo wycina się kłody drewna, które poddaje się następnie obróbce hydrotermicznej. Po pięćdziesięciu godzinach leżakowania materiału w parze wodnej o temperaturze pięćdziesiąt osiem stopni Celsjusza materiał koruje się i oczyszcza z łyka. Drewno jest następnie kierowane do łuszczarki gdzie tnie się drewno na płaty. Otrzymane elementy poddane procesowi klejenia i prasowania tworzą sklejkę.