Sondowanie CPTU nowoczesną metodą badania podłoża

sondowanie cptuSondowanie statyczne Cone Penetration Test with Pore Pressure Measurment, w skrócie CPTU to badanie, podczas którego używa się stożek elektryczny z możliwością pomiaru wody.

Sondowanie CPTU jest sondą statyczną, pozwalającą na ocenę profilu wgłębnego, jak również stanu badanego gruntu. Zapis sondowania ma miejsce co jeden centymetr przy użyciu stożka elektrycznego, który wyposażony jest w czujniki, a także oprzyrządowanie komputerowe. Rejestruje ono bez ustanku między innymi opory sondowania, głębokość czy również ciśnienie wody w porach ziemi. Metoda sondowania CPTU jest przybliżona do sondy CPT.

Wpierw należy rozstawić urządzenie w miejscu badawczym. Następnie przeprowadza się kotwienie sondy oraz mocuje się sprzęt do podłoża, który pozwala na przeprowadzenie sondowania na wymaganej głębokości. Mocowanie polega na umieszczeniu odpowiednich kotw tak, by wkręcały się one w grunt, nie naruszając struktury ziemi, na co należy cały czas zwracać uwagę w trakcie sondowania.

Stożek jest osadzony na tzw. żerdzi i połączony zostaje z komputerem dzięki przewodowi, który wciska się w podłoże z siłą do 180 kN. Sondowanie monitoruje się przez cały czas badania na ekranie komputera, do którego sonda CPTU jest wcześniej podłączana.