Najskuteczniejsze badanie gruntu

sonda statyczna cptPrace geotechniczne wymagają zastosowania różnych maszyn, wśród nich wymieniana jest często sonda statyczna CPT. Dzięki niej możliwe jest określenie wielu parametrów, które świadczą między innymi o jakości gruntów. Czym właściwie jest to urządzenie i na co pozwala?

Sonda statyczna CPT to urządzenie pozwalające na określenie stopnia plastyczności oraz stopnia gęstości badanej powierzchni. Ponadto badanie nią przeprowadzone daje możliwość na obliczenie spójności i kąta tarcia, jak również odkształceń w gruncie.

Warto podkreślić, że badanie sondą statystyczną CPT jest bardzo pracochłonne i niestety również bardzo drogie. Z tego też względu nie jest ono często wykonywane a decyzja o nim musi być podjęta przez inwestora. Mimo wszystko jest ono najskuteczniejszym sposobem na sondowanie gruntu pozwalającym na określenie wielu różnych parametrów.

Należy również podkreślić, że sondowanie za pomocy sondy CPT pozwala na uzyskanie momentalnych rezultatów, co jest jego największą wartością. Ponadto jest bardzo szczegółowym badaniem a pomiary otrzymane w ten sposób są niezwykle wiarygodne.

Sonda statyczna CPT jest urządzeniem bardzo nowoczesnym i w pełni zautomatyzowanym. Dzięki temu przeprowadzenie badania z jej użyciem jest nie tylko sprawne, ale również bardzo szybkie. Inną zaletą sond statycznych jest fakt, że dają one możliwość dokonywania ciągłych pomiarów a tym samym uzyskiwania stałych informacji o parametrach geotechnicznych.