Kompresory i ich główne zastosowanie na co dzień

Kompresory lub inaczej sprężarki to bardzo funkcjonalne i praktyczne urządzenia, które mają swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Ponadto są również elementem wykorzystywanym w wielu urządzeniach w różnych pojazdach.

Podstawowy podział kompresorów

Kompresory do domu i warsztatu można podzielić na dwie zasadnicze grupy: wyporowe oraz przepływowe. Te pierwsze uzyskują wysokie ciśnienie gazu poprzez jego zasysanie i tłoczenie za pomocą specjalnego elementu, który umiejscowiony został w części napędzanej. Kompresory wyporowe można podzielić na tłokowe, śrubowe oraz membranowe. Urządzenia przepływowe bazują na przepływie strumienia powietrza przez urządzenie. Ich podstawowym elementem jest wirnik obracający się ze znaczną prędkością, który wytwarza znaczne podciśnienie. Kompresory przepływowe można podzielić na osiowe, diagonalne i promieniowe.

Główne zastosowanie kompresorów

Oprócz najczęściej spotykanej formy w postaci sprężarek na stacjach benzynowych czy w warsztatach samochodowych, mogą one posłużyć do bardzo wielu innych prac. Kompresory stanowią główny element klimatyzacji samochodowej i bez ich obecności nie ma szans na schłodzenie wnętrza auta podczas słonecznych i ciepłych dni. Dodatkowo kompresory mogą pomóc w malowaniu ścian i mebli – zapobiegają one pozostawaniu włosia z pędzla i tworzeniu się zacieków.